Tradycyjny Polski Ser – Oscypek

Na wyżynach południowej Polski tradycyjny ser zwany oscypkiem wytwarzany jest w bardzo wyjątkowy sposób. Oscypek wytwarzany jest z mleka owczego, a proces produkcji sera przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Region góralski ze względu na swój unikatowy klimat i ukształtowanie terenu sprzyja rozwojowi hodowli owiec, a tym samym produkcji sera. Proces wytwarzania oscypka jest bardzo pracochłonny i czasochłonny.

W okresie letnim owce pasą się na wysokich pastwiskach, a więc dostarczają mleka o wyjątkowej jakości. Do produkcji sera nie stosuje się żadnych dodatków, a cały proces wytwarzania trwa od 15 do 20 godzin.

Najważniejszym etapem produkcji jest tzw. “suszenie” sera, które odbywa się przy specjalnym ogniu w kaflach. Oscypek wyrabiany jest w kształcie klinu lub kostki, a najbardziej popularne są oscypki w kształcie kostki. Najczęściej podawany jest na ciepło z żurawiną, a także jest popularnym dodatkiem do dań mięsnych. Oscypek to wyjątkowy ser, który można spotkać tylko w tym regionie Polski.

Oscypek jest serowym specjałem, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Można go kupić na licznych góralskich stoiskach lub wybrać się na degustację do jednej z tradycyjnych bacówki. Warto spróbować tego sera, który ma tak długą i bogatą historię. https://goralskiespecjaly.pl/