Czym zajmuje się endokrynolog i kiedy należy się do niego zgłosić?

Endokrynolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń endokrynologicznych. Organy endokrynne produkują hormony, które regulują wiele procesów zachodzących w organizmie.

Endokrynolodzy leczą pacjentów cierpiących na wiele różnych schorzeń, w tym choroby tarczycy, nadnerczy i przytarczyc, cukrzycę, otyłość, guzy przysadki mózgowej, osteoporozę, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność oraz nowotwory związane z hormonami, takie jak rak piersi i rak prostaty. Dlatego też w celu otrzymania jak najlepszej diagnozy, warto porozmawiać z endokrynologiem w formie online lub stacjonarnie w wybranym punkcie medycznym.

Do niektórych powszechnych schorzeń leczonych przez endokrynologów należą:

Cukrzyca 

Cukrzyca typu 1 i typu 2 to przewlekłe schorzenia, które wpływają na zdolność organizmu do wykorzystywania insuliny. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, który pozwala organizmowi wykorzystywać glukozę jako paliwo. Jeśli masz cukrzycę, trzustka albo nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, albo nie wytwarza jej wcale. Powoduje to wzrost poziomu cukru we krwi (glukozy) powyżej normalnego poziomu.

Choroba tarczycy

Tarczyca wytwarza hormony, które pomagają regulować metabolizm. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu może powodować nadczynność lub niedoczynność tarczycy (nadczynność lub niedoczynność tarczycy). Nadczynność tarczycy może prowadzić do niepokoju, utraty wagi, zmęczenia, osłabienia mięśni i kołatania serca, natomiast niedoczynność tarczycy może powodować przyrost wagi.