Czym jest windykacja długów?

Windykacja długów Lublin jest szeregiem działań, które mają na celu wyegzekwowanie spłaty długu przy pomocy środków, które są określone w obowiązujących prawnych przepisach. Zwłoka w płatności kredytu, rachunku za telefon komórkowy, pożyczki czy też energię elektryczną skutkować może rozpoczęciem windykacyjnej procedury.

Windykacyjna procedura jest także nazywana windykacją należności. Celem głównym windykacji jest nic innego jak skłonienie dłużnika od uregulowania należności. Podmiotem, który realizuje windykacyjne działania może być sam wierzyciel, jego pełnomocnik czy też osoba wyspecjalizowana w egzekwowaniu należności windykacyjna firma.

Zależnie od podejmowanych działań, windykacja długów Lublin przybierać może formę miękką czy też formę twardą. Na czym polegają? Sprawdźmy.

Windykacja miękka jest windykacją polubowną. Jest ona dla dłużnika stosunkowo łagodna. Jej celem głównym jest nawiązanie pewnego porozumienia oraz także wypracowanie warunków spłaty dogodnych dla obu stron. Stosowane najczęściej narzędzia do windykacji miękkiej to: przypomnienia telefoniczne o zadłużania, wysyłanie monitów, wpisanie dłużnika do Rejestru Dłużników, przeprowadzenie gospodarczego wywiadu czy też przekazanie sprawy firmie zewnętrznej windykacyjnej.

Drugi tym windykacji to windykacja twarda. Jeśli na etapie windykacji powyżej opisanej, a więc windykacji miękkiej obie strony nie znajdą rozwiązania w pełni satysfakcjonującego, wierzyciel przystąpi do działań bardziej radykalnych oraz zdecydowanie bardziej surowszych. O jakich działaniach tutaj mowa? Jest to już skierowanie sprawy na drogę sądową czy też skierowanie sprawy na drogę egzekucyjnego postępowania, a więc postępowania komorniczego. Jakby nie było wbrew pozorom z windykatorem możemy się dogadać. Jednak musi tego chcieć przede wszystkim dłużnik. Gdy dłużnik sam się kontaktuje, przedstawia swoją sytuację i prosi o wydłużenie terminu czy też rozłożenie należności na raty, to jak najbardziej jest na dobrej drodze do ustalenia czegoś wspólnie.