Do czego służą styczniki?

Styczniki, to po prostu urządzenia, które spełniają funkcję łącznika elektrycznego. Styczniki mają dwa położenia styków, a jedno z nich to położenie przewodzące. Stycznik ma za zadanie rozłączać, jak również złączać obwód elektryczny, jak również musi działać pod bardzo dużym obciążeniem prądowym. Zatem, warto wiedzieć, czym są styczniki i jak działają?

Styczniki – czym są?

W przeciwieństwie do przekaźników ogólnego zastosowania, styczniki zostały tak zaprojektowane, żeby można było do nich bezpośrednio przyłączać urządzenia obciążeniowe, których natężenie prądu jest bardzo wysokie. Przekaźniki zwykłe są zdecydowanie mniej wytrzymałe i zazwyczaj mają styki normalnie zamknięte oraz normalnie otwarte. Warto wspomnieć, że styki oprócz układów pomocniczych są praktycznie zawsze wyposażone w styki normalnie otwarte. Kolejna różnica, jaka następuje między przekaźnikami a stycznikami to fakt, że w przeciwieństwie do przekaźników. sypki mają funkcję tłumienia oraz kontrolowania łuku elektrycznego, jaki jest wytwarzany w czasie wyłączania urządzenia.

Jak działają styczniki?

Zasada działania stycznika jest naprawdę bardzo prosta, ponieważ prąd który przepływa przez urządzenie zasila cewkę stycznika. Elektromagnes cewki, pod określonym napięciem wytwarza pole magnetyczne, które sprawia że rdzeń stycznika przesuwa zworę ruchomą, natomiast obwód jest uzupełniony ruchomym stykiem, który sprawia że następuje przepływ przez styki do urządzenia. Kiedy napięcie na cewce zanika, wówczas styk ruchomy nie odsuwa i rozłącza obwód. https://elektryk-sklep.pl/producent-weidmuller-11112