Analizy statystyczne w pracach naukowych

Dla wielu osób licencjat to praca dyplomowa, której napisanie okazuje się ogromnym problemem. Zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi wykonanie profesjonalnych badań, przeprowadzenie ankiet oraz ich właściwe i zrozumiałe opisanie. Nie wystarczy bowiem przedstawić wyników w formie graficznej jako wykresy kołowe lub słupowe. Konieczne są tutaj analizy statystyczne, które wszystkie te dane w odpowiedni sposób wyjaśnią.

Kto potrzebuje analizy?

Przyjęło się powszechnie, że studentami najczęściej wykorzystującymi obliczenia statystyczne w swoich pracach dyplomowych na poziomie licencjatu są osoby studiujące na kierunkach technicznych lub związane z wydziałami z dziedzin ścisłych. To absolutna nieprawda – analizy statystyczne równie często pojawiają się też w pracach humanistycznych, zwłaszcza gdy do licencjatu dołączane są aneksy z przeprowadzonych badań ankietowych.

Analiza to nie badanie

Niestety wiele osób nie dostrzega różnicy między przeprowadzonym badaniem a analizą tego badania. Proces badawczy to oczywiście rozesłanie ankiet, zebranie wyników oraz ich uporządkowanie, podczas gdy analizy statystyczne, jak wskazuje sama nazwa, dotyczą odpowiedniego zanalizowania wyników i ich interpretacji w oparciu o zebrane dane i powszechną wiedzę. Niekiedy taka analiza okazuje się bardzo trudna do przeprowadzenia i opisania np. ze względu na ogromną ilość danych albo niejasne i niejednoznaczne wyniki. Warto wtedy poszukać profesjonalnej pomocy z zewnątrz wśród firm statystycznych, które na co dzień zajmują się fachową interpretacją danych z każdej dziedziny.